Rocznica

Marian Pankowski - gdyby żył - kończyłby dziś 93 lata.
Ta rocznica spowodowała, że sięgnąłem do swojego archiwum.

Długo się zastanawiałem, czy publikować te nagrania.
Skąd moje wahanie? To zapis luźnej, nie autoryzowanej rozmowy. Autor "Matugi" chyba nawet nie do końca miał świadomość, że jest nagrywany.

A w takich wypadkach zawsze pojawiają się wątpliwości.

Dlaczego jednak publikuję te fragmenty? Powody są dwa.
Pierwszy: pisarz mówi o swoich książkach, światopoglądzie, nie zdradza żadnych prywatnych tajemnic.
Drugi: te wypowiedzi pokazują trochę inną, mniej oficjalną stronę Pankowskiego.

Parę słów komentarza.
Rozmowa najogólniej mówiąc dotyczyła erotyki w pisarstwie profesora z Brukseli i erotyki w literaturze polskiej. W materiale "Swawolenie i poczucie grzechu" autor "Granatowego Goździka" zastanawia się nad tym, dlaczego literatura omija "te sprawy". Kiedy słucham tych wypowiedzi zawsze zwraca moją uwagę stanowisko Pankowskiego wobec powszechności erotyki w mediach, reklamie, dostępności filmów erotycznych (wtedy jeszcze internet praktycznie nie istniał w Polsce): "Nie ma granic, człowiek jest poniżony." Znaczące zdanie, wypowiadane przez autora śmiało przedstawiającego erotyczną stronę człowieczeństwa.
W rozmowie oprócz Pankowskiego bierze udział Janusz Szuber i autor tej strony, wtedy świeżo upieczony magister polonistyki.

"Czółno odbija od brzegu" rozpoczyna się od lekkiej irytacji Pankowskiego, spowodowanej użyciem przeze mnie niewłaściwego słowa (do dziś przechodzą mnie dreszcze kiedy słucham tej połajanki). Potem profesor mówi między innymi o swojej drodze od lirycznego poety do autora śmiałych obyczajowo powieści. Kobiecy głos, który słyszymy zza kadru to bratowa pisarza - Jadwiga Pankowska.

Rozmowy zostały zarejestrowane (i zdigitalizowane) przez Mariana Kraczkowskiego latem 1998, w ogrodzie bratanka pisarza - Piotra Pankowskiego, w Załużu niedaleko Sanoka.


Marian Pankowski na Facebook