Spadź

Dziś początek cyklu publikacji zapisu rozmowy z Marianem Pankowskim z bodaj maja albo czerwca 1998. Pisarz przyjechał wtedy do rodzinnego miasta odebrać Honorowe Obywatelstwo Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka.
O ile dobrze pamiętam wywiad zaaranżował Janusz Szuber. "Wywiadowcą" był autor strony. Rozmawialiśmy w ogrodzie bratanka pisarza - Piotra Pankowskiego w Załużu pod Sanokiem. Temat naszej rozmowy to przede wszystkim Sanok - kraina dzieciństwa, ale też przestrzeń zmitologizowana w powieściach autora "Rudolfa". Starałem się zachować dystans między tym, co lokalne, a tym, co uniwersalne. Nie wiem, czy z sukcesem.
Jakość nagrania nie jest najwyższa, delikatnie mówiąc. Jednak wówczas dysponowaliśmy tylko kamerą S-VHS. Może trudno to zrozumieć, ale pod koniec lat '90 kamery DV były trudno dostępne i bardzo drogie. W tamtych realiach S-VHS to naprawdę było coś.
Na koniec bardzo istotna informacja: myślałem, że ten materiał przez 12 lat gdzieś przepadł. Ale nie! Przechował go i zdigitalizował nieoceniony i niezastąpiony Marian Kraczkowski. On też stał za kamerą w czasie sesji w Załużu.
Marian, dziękuję!
Poniżej odpowiedź na pytanie, jak wspomnienia z Sanoka "żyją" w twórczości Mariana Pankowskiego.

Marian Pankowski, Sanok, 1998, wywiad cz I from bolekczyta.pl on Vimeo.


Marian Pankowski na Facebook